ضربان قلب بالا

ارسال شده در آذر ۵ام, ۱۳۹۸ موضوع دسته‌بندی نشده توسط

ضربان قلب بالا

ضربان قلب بالا:ضربان قلب ادامه زندگی را در فرد ممکن می سازد و فرد در حالت عادی متوجه ضربان قلب نمی شود چون به طور غیر ارادی در سینه اش می تپد.اما اگر زمانی متوجه ضربان قلب در سینه اش شود نشانه خوبی محسوب نمی شود و حس بدی در فرد ایجاد می کند .در این هنگام فرد حس می کند چیزی درون قفسه سینه اش کوبیده می شود و فرد  از این حالت می ترسد.

ضربان قلب بالا

تپش قلب

زمانی که  افراد ، به ضربان قلب بالا (Heart palpitations)  دچار می شوند  احساس می کنند قلبشان نسبت به گذشته سریع تر و کوبنده تر می زند .ضربان قلب بالا می تواند به دنبال عواملی همچون استرس، ورزش، مصرف سیگار، کافئین و دارو ایجاد شود .گاهی اوقات ممکن است ضربان قلب در نتیجه یک بیماری حاصل شود.در  بعضی مواقع  تپش قلب می تواند نگران کننده باشد (مثلا در آریتمی قلبی )، اما در اکثر مواقع نگران کننده نیست.

علایم ضربان قلب بالا

زمانی که فرد ضربان قلب دارد حس می کند  قلبش شدید تر و محکم تر از حالت عادی کار می کند. حتی احتمال دارد این  ضربان علاوه بر قلب ،در گلو و گردن نیز حس شود. ضربان قلب بالا ممکن است در هر حالتی ( هنگام فعالیت،  هنگام استراحت و یا هنگام ایستادن، نشستن و خوابیدن) رخ دهد.زمانی که فرد به طور مداوم ،ضربان قلب بالا داشته باشد و یا بیماری قلبی ای داشته باشد، بایستی  به متخصص قلب مراجعه نماید تا علت بررسی شود. و زمانی که فرد علائمی مثل درد و ناراحتی در قفسه سینه، غش، تنگی شدید نفس و یا سرگیجه شدید داشت باید هر چه سریعتر با اورژانس تماس بگیرد و سپس  متخصص قلب او را معاینه کند.

تپش قلب

علت تپش قلب

عوامل زیادی می توانند منجر به ضربان قلب در فرد شوند . مثلا اختلال ترس یا هراس می تواند منجر به ضربان قلب بالا در فرد شود. اختلال ترس یا هراس حس بسیار وحشتناکی است و در یک آن و ناگهانی در فرد بروز پیدا می کند و بدون اینکه این ترس دلیل خاصی داشته باشد ،در فرد تکرار می شود. در طی این حمله ، ضربان قلب بالا رفته و فرد عرق می کند و یا ممکن است احساس ضعف، بیهوشی وسرگیجه داشته باشد.

 

از دلایل ضربان قلب

استرس ،اضطراب و هراس می تواند سبب شود ضربان قلب در فرد بالا رود .همچنین خوردن غذاهایی مثل کافئین ،چای و شکلات ومصرف نیکوین و مواد مخدر مثل  آمفتامین ها و کوکائین حتی مصرف قرص سرماخوردگی  ،ورزش و فعالیت های شدید هم می تواند سبب ضربان قلب بالا در فرد شود.باید مراقب باشید که کم شدن آب بدن و تب و حتی ضربان قلب هم ضربان قلب فرد را بالا ببرد.همچنین تغییرات هورمونی  که در زمان قائدگی ،بارداری و یائسگی در خانم ها رخ می دهد می تواند ضربان قلب فرد را بالا ببرد. مصرف برخی داروها مثل داروهای استنشاقی آسم و مسدوده های بتا و ضد احتقان ها هم بر ضربان قلب بالا تاثیر می گذارد.

استرس و ضربان قلب بالا

انسان در حالت عادی چون ضربان قلبش به طور غیر ارادی انجام می شود  ضربان قلبش را حس نمی کند بنابراین اگر زمانی فرد متوجه ضربان قلب خود شود در این حابت می گویند فرد دچار ضربان قلب بالا یا همان تپش قلب شده است.البته ضربان قلب بالا همیشه دلیل  بر بیماری نمی باشد و ممکن گاهی در اثر اضطرب و ورزش و دویدن به وجود بیاید

استرس و ضربان قلب بالا

زمانیکه یک حمله به فرد دست می دهد ممکن است در حدود ده دقیقه یا حتی بیشتر طول بکشد  و پس از ان حس کوفتگی و خستگی  شدید به فرد دست می دهد  از اینکه این حمله در یک آن به فرد دست می دهد  باعث ایجاد ترس و نگرانی در فرد می شود .سرگیجه، تنگی نفس، سرفه های ناگهانی، درد قفسه سینه و غش کردن می تواند در نتیجه ضربان قلب بالا در فرد رخ هد.

از دیگر دلایل ضربان قلب بالا

از دیگر دلایلی که سبب می شود فرد ضربان قلب بالا داشته باشد ،مشکلات روحی و روانی می باشد.به بیماری های قلبی که سبب بالا پایین رفتن و نوسان ضرب قلب می شود  آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب می گویند .البته خود آریتمی هم می تواند منجر به ضربان قلب بالا شود.یک چیز جالب دیگری که در رابطه به ضربان قلب بالا وجود دارد این است که افرادی که سطح دانش و فرهنگ بالایی نسبت به انسان های عادی دارند ،ممکن است ضربان قلب خود را بیشتر از انسان های عادی حس کتتد .بنابراین در این افراد هوشیاری با ضربان قلب بالا ارتباط دارد.

ممکن است  زمانی فرد در حالت دراز کش باشد و بخصوص زمانی که فرد روی شانه چپش خوابیده است و  ضربان قلبش را حس کند که در این حالت ضربان قلب بالا می تواند به خاطر استرس زیاد و هم به دلیل هوشیاری بالا باشد.

dh-feizpour.ir

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>